nauka stepowania

Jak szybko nauczę się stepować?

„Jak szybko nauczę się stepować” ? To pytanie, które często zadają osoby, które chcą się zapisać na kurs. 
Jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź na to pytanie: To zależy.
A zatem, to jak szybko nauczysz się stepować zależy od:
  • Twoich oczekiwań i celu, który sobie stawiasz.
  • Twojego doświadczenia z zakresu tańca i muzyki
  • częstotliwości treningów
  • Twojego nauczyciela
  • Twoich przekonań

Dlaczego to zależy od Twoich oczekiwań?

Każdy z nas ma inną motywację, gdy zapisuje się na kurs i inne oczekiwania względem siebie.
Inny wynik będzie dla różnych osób zadowalający.

Jeśli zapisujesz się na kurs hobbystycznie, a celem jest dla Ciebie spełnienie marzenia i spędzanie swojego wolnego czasu w fajnej atmosferze z fajnymi ludźmi, to znając same podstawowe kroki będziesz już zadowolony. Z radością powiesz „Hurra, stepuję!”

Podstaw nauczysz się w 2-3 miesiące przy założeniu, że regularnie, minimum raz w tygodniu chodzisz na zajęcia.
Myślę, że po okołu 6 miesiącach nauczysz się już składać te proste kroki w krótkie kombinacje. Po roku, w mojej szkole uczniowie już występują na scenie na naszych corocznych koncertach.

Nie wiem co Wy o tym sądzicie, ale ja uważam, że wcale nie trzeba osiągać poziomu master by powiedzieć „umiem pięknie stepować”! Dlatego przy założeniu robię to dla przyjemności po około roku możesz powiedzieć „wiem już o co chodzi w stepowaniu, trochę już umiem, a teraz chcę doskonalić te umiejętności”.

Pamiętaj, że nauka stepowania to jest proces ciągły. W stepowaniu nigdy nie można powiedzieć, umiem już wszystko. Już niczego nowego się nie nauczę.

Ja generalnie ostrożnie podchodzę do osób, które twierdzą, że w danej dziedzinie nauczyły się już wszystkiego.
Stepowanie jest fascynujące właśnie dzięki temu, że ciągle jest w nim tyle do odkrycia i nigdy się nie nudzi.

Inaczej wygląda sprawa, gdy np. jesteś aktorem i stepowanie jest Ci potrzebne do tego by dostać rolę w Twoim wymarzonym musicalu.

By występować na profesjonalnej scenie potrzebny Ci jest inny wachlarz umiejętności.
Może i dasz radę nauczyć się stepowania w 3 miesiące ale pod warunkiem, że treningi będą się odbywały minimum 2 razy w tygodniu i będą trwały minimum 1,5 godziny.
Dlaczego?
Bo numery stepowe w musicalach to najczęściej numery bardzo żywiołowe, naładowane specyficznym charakterem ruchu.
Musisz mieć na tyle opanowane stepowanie by w trakcie występu skupić się na charakterze ruchu, emocjach i tym specyficznym dla musicali żywiole.
Prawdopodobnie wystarczy Ci znajomość podstawowych kroków, bo zwykle takie są wykorzystywane w musicalach. Musisz jednak mieć je opanowane do perfekcji, umieć je wykonywać w naprawdę szybkim tempie.

Osobiście uważam, że wszystkie osoby kształcące się na aktorów powinny mieć stepowanie na studiach. Nawet jeśli nie planują występów w musicalach to nigdy nie wiadomo, kiedy stepowanie może im się przydać.
Niestety w naszych polskich realiach jest to wciąż rzadkość.  Często dochodzi do sytuacji, gdy aktorzy chcą się nauczyć stepowania w miesiąc bo akurat dostali rolę, w której jest ono wymagane.

Jeśli chcesz stepować profesjonalnie, jeździć na zawody i zdobywać tytuły mistrzowskie to im wcześniej zaczniesz naukę i im więcej czasu na nią poświęcisz tym lepsze rezultaty osiągniesz.

Jak w każdej dziedzinie najlepiej zaczynać jako dziecko (stepowanie fajnie zaczynać już koło 7 roku życia – o zajęciach dla dzieci więcej pisałam w tym artykule).
Przy regularnych zajęciach 2 razy w tygodniu po ok 3-4 latach możesz już osiągnąć poziom zaawansowany.

Co ma do stepowania moje doświadczenie taneczne czy muzyczne?

Stepowanie jest połączeniem tańca i muzyki. Wszystko co robiłeś wcześniej w tych dziedzinach pomoże Ci osiągnąć oczekiwane rezultaty w stepowaniu.
Przeskoczysz szybciej poziom podstawowy i możesz szybciej zapisać się na zajęcia dla średnio-zaawansowanych.
O wpływie tańca i muzyki na naukę stepowania pisałam już wielokrotnie. Jeśli interesuje Cię ten temat to polecam te artykuły:

Dlaczego warto znać podstawy muzyki?

Standardy jazzowe – zakochaj się w jazzie! 

Time step – co musisz o nim wiedzieć.

Tancerz czy muzyk?

Warto też wybrać naprawdę dobrego nauczyciela. Takiego z pasją zarówno do stepowania jak i do uczenia innych.

Pamiętaj, że nie każdy wybitny tancerz będzie dobrym nauczycielem.
Uczenie innych wymaga zdjęcia siebie z centrum zainteresowania i postawienie w tym centrum swoich uczniów. Nie potrzebujesz showmana aby nauczyć się stepowania.

Broń Boże jedno drugiego nie wyklucza i znam w środowisku steperów wielu wybitnych tancerzy, którzy są też świetnymi pedagogami.  Ale są też sytuacje, gdy młodzi wybitni tancerze na fali swojej popularności zaczynają uczyć, a nie zawsze są do tego przygotowani. 
Dlatego sprawdzaj do kogo się zapisujesz. 

nauka stepowania

 

I na koniec zostawiam Twoje przekonania.

Przeczytałam ostatnio w książce „Wszystko da się ogarnąć” Marie Forleo, że „przekonania leżą u podstaw każdego naszego działania i każdej naszej decyzji. Przekonania są jak scenariusz, według których toczy się nasze życie. Przekonania to myśl, którą świadomie lub nieświadomie uznałeś za prawdę. Gdy zmienisz przekonanie, jesteś w stanie zmienić wszystko”

Jak to się ma do stepowania?
Uważam, że to jakie rezultaty osiągniemy w stepowaniu zależy od naszego nastawienia. Od naszego przekonania właśnie.

Jeśli głęboko wierzysz, że nauczysz się stepować to  zrobisz to.  Albo gdy wierzysz w to, że nauczysz się stepować w 3 miesiące to najpewniej zrobisz wszystko by Ci się to udało.
Znajdziesz czas, energię, chęci by to zrealizować. Nie zniechęcisz się po jakiejś nieudanej próbie.
A musicie wiedzieć, że zaczynając naukę łatwo się do stepowania zniechęcić. Tak naprawdę jest ono na początku trudniejsze niż się wydaje. Wymaga dużo cierpliwości, systematyczności i zaangażowania.  Tu duża rola nauczyciela żeby tak przygotował pierwsze lekcje aby każdy mógł się na nich odnaleźć. Ale też dużą rolę gra nastawienie „Mogę, dam radę, chcę, nauczę się”

Jeśli myślisz „to jest trudne, nie dam rady, nie poradzę sobie” prawdopodobnie tak właśnie będzie.
Ostatecznie to Ty ponosisz odpowiedzialność za to czy i jak szybko nauczysz się stepować.

Jak widzisz, nie ma jednej odpowiedzi na pytanie „jak szybko nauczę się stepować”.
Najważniejsze, żebyś wiedział do czego jest Ci to stepowanie potrzebne.
Na ile uwierzysz, że „tak nauczę się stepować (i tu wstaw dla przyjemności, żeby zagrać w tym musicalu, żeby wystąpić w mistrzostwach) i zrobię to i to i to (tu wypisz konkretne działania) by ten cel zrealizować.
Powodzenia!