Custom Pages
[vc_separator type='transparent' color='' thickness='' up='20' down='7']
Portfolio
[vc_separator type='transparent' color='' thickness='' up='20' down='7'] [social_icons type="normal_social" icon="fa-twitter" use_custom_size="yes" size="fa-lg" custom_size="17" link="http://twitter.com" target="_blank"] [social_icons type="normal_social" icon="fa-facebook" use_custom_size="yes" size="fa-lg" custom_size="17" link="http://www.facebook.com" target="_blank"] [social_icons type="normal_social" icon="fa-google-plus" use_custom_size="yes" size="fa-lg" custom_size="17" link="https://plus.google.com" target="_blank"] [social_icons type="normal_social" icon="fa-instagram" use_custom_size="yes" size="fa-lg" custom_size="17" link="http://instagram.com" target="_blank"] [social_icons type="normal_social" icon="fa-tumblr" use_custom_size="yes" size="fa-lg" custom_size="17" link="https://www.tumblr.com" target="_blank"] [vc_separator type="transparent" position="center" up="12" down="16"] [button target="_self" hover_type="default" color="#808080" hover_color="#fff" background_color="rgba(255,255,255,0.01)" hover_background_color="rgba(255,255,255,0.01)" border_color="#7a7a7a" hover_border_color="#ffffff" text="PURCHASE NOW" link="https://themeforest.net/item/bridge-creative-multipurpose-wordpress-theme/7315054?ref=QODE" font_size="12px"]

Jak zapamiętywać kroki, rytmy, choreografie?

Jak zapamiętywać kroki, rytmy, choreografie?

Jak zapamiętywać kroki, rytmy, choreografie?

To pytanie, z którym spotykam się często na zajęciach lub słyszę stwierdzenie „wychodzę z zajęć i w domu już nie pamiętam poznanych kroków”.

Mam dziś dla Was złotą radę na to jak zapamiętywać kroki, rytmy i choreografie. Nie ma innego lepszego sposobu.

Po prostu trzeba ćwiczyć!

Nic samo nie przychodzi, nauka stepowanie również . Nie mówię tu o poświęcaniu długich godzin na dodatkowe treningi bo jestem realistką i wiem, że mało kto ma na to czas.
Jednak minimum czasu poświęconego na usystematyzowanie sobie poznanego materiału przyniesie efekty!

Mam dla Was kilka wskazówek na to, jak to zrobić.

1. Zostań 5 minut po zajęciach na sali.

Po każdych zajęciach zwykle jest minimum 5 minutowe okno, podczas którego możesz chwilę zostać na sali, aby utrwalić to czego nauczyłeś się danego dnia.
Może nie zdążysz powtórzyć wszystkich ćwiczeń, ale nawet jak utrwalisz jedno to już jesteś o to jedno do przodu.
Plusem takiego ćwiczenia jest to, że masz szansę zweryfikować czy prawidłowo wykonujesz kombinację, ćwiczenie. Gdy ćwiczysz w grupie nie słyszysz sam siebie, grupa „niesie” rytm więc wykonujesz kombinacje bo masz punkt odniesienia.
Jeśli chwilę zostaniesz sam ze sobą to sprawdzisz czy pamiętasz kroki, a najważniejsze czy pamiętasz rytm.

2. Nagraj siebie.

Nagrywanie jest kwestią dyskusyjną. Jedni nauczyciele pozwalają nagrywać, drudzy nie.
Ja pozwalam, ale zwykle nagrywamy wybrane elementy. Nigdy nie nagrywam całych lekcji. To nie przeszkadza, abyś sam nagrał sobie to czego się nauczyłeś.
Możecie po zajęciach w małej grupie odtworzyć poznane elementy i nagrać siebie nawzajem. Gdy nagrasz siebie, a nie instruktora jest większe prawdopodobieństwo, że figura zostanie w Twojej pamięci.
Przecież właśnie ją wykonujesz!

3. Zrób katalog filmów na twardym dysku.

Jeśli nagrywasz sobie kroki na zajęciach, warsztatach itp. stwórz potem odpowiednie katalogi. Opisz je i opisz też poszczególne filmy. Upewnij się, że wszystkie filmy trafiają do jednego głównego folderu, podzielonego na mniejsze pod-foldery.
Łatwiej wtedy odnajdziesz interesujący Cię materiał i nie zniechęci Cię bałagan na dysku.

4. Zapisuj kroki.

Nagrywanie jest dużo łatwiejsze, ale czasem też warto sobie zrobić własne notatki.
Możesz wtedy zapisać wszystko to, czego nie ma na nagraniu. Czy krok zaczynasz na 1 czy na 8, jaki jest cel ćwiczenia (akcentowanie, szybkość, przechodzenie między wartościami rytmicznymi itd.).
Szukasz też wtedy własnego sposobu na zapisywanie kroków i choreografii, tak aby to było dla Ciebie zrozumiałe.

5. Powtarzaj w domu „na sucho” czyli bez butów.

Mało kto z nas ma w domu warunki do stepowania i … wyrozumiałych sąsiadów.
To nie znaczy, że w domu nie ma jak ćwiczyć. Ja często w domu stepuję w skarpetkach. OK, nie słyszę rytmu, ale rytm mogę sobie wyśpiewać (a to jest NAJLEPSZY sposób na zapamiętywanie choreografii), a nogi ćwiczą pamięć motoryczną, która jest niezbędna w stepowaniu.

6. Regularnie uczęszczaj na zajęcia.

Jeśli kurs jest dobrze prowadzony, a ty nie opuszczasz zajęć z czasem Twoje ciało i głowa zaczną Cię słuchać! :)

Reasumując, jedyna metoda to ćwiczenie, a jeśli wdrożysz w życie powyższe wskazówki na pewno szybciej zobaczysz efekty.
Czy macie jakieś swoje sposoby na zapamiętywanie kroków i rytmów?

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.