Jeśli potrafisz chodzić, potrafisz stepować! The Coles Stroll | Standardy taneczne #2

Pomysły najczęściej przychodzą do głowy niespodziewanie. Wystarczy, że masz oczy i uszy szeroko otwarte.
Tak było w moim przypadku! Dziś opowiem Wam historię The Coles Stroll, standardu tanecznego, który niespodziewanie pojawił się w naszej szkole.

To był zwykły, zimowy dzień roku 2019. Przesuwałam palcem po relacjach na Instagramie i na dłużej zatrzymałam się na stories jednej z amerykańskich szkół tańca.  Wrzucali akurat migawki z gali, na której prezentowali się uczniowie szkoły.
Moją uwagę przyciągnął grupowy taniec, oznaczony enigmatycznym hashtagiem #thestroll.
Wróciłam do tej samej relacji kilka razy i poczułam, że chcę aby uczniowie MyTap zatańczyli podobny numer na corocznym koncercie jako tzw. opening.

Pozostało mi tylko dowiedzieć się co to właściwie za taniec i jak się go nauczyć. Wyglądał na prosty dlatego uznałam, że wszyscy w szkole go opanują.

W takich sytuacjach, ja zawsze pomocny jest wujek Google. Ostatecznie po chwili poszukiwań, odnalazłam oryginał, którego pełna nazwa to The Coles Stroll.

the coles stroll

Co było dalej, opowiem Wam za chwilę. Na razie kilka słów o samym tańcu.

The Coles Stroll to choreografia, którą w latach 50tych opracował Charles „Honi” Coles z myślą o nieprofesjonalnych tancerzach, w myśl swojej zasady „if you can walk, you can tap”.

Jeśli potrafisz chodzić, potrafisz stepować! Jakie to bliskie mojej filozofii, wierzę w to, że każdy może nauczyć się stepowania.

Choreografia składa się z 32 taktów, zaczyna się od prostych kroków wykonywanych po kole, do których z kolejnymi taktami dokładane są synkopy. W końcówce tancerze ustawiają się w linii i wykonują krótką, rytmiczną choreografię.
Wśród tancerzy The Coles Stroll znana jest także, jako the walkaround dance.
Honi Coles wykonywała ten numer wraz z grupą The Copasetics

A co było dalej?

Odtworzyłam choroegrafię z nagrania na YouTube i nauczyłam się jej. Potem nauczyłam jej resztę kadry, czyli Taigę i Magdę, i przykazałam, że do końca maja muszą ją umieć wszyscy w szkole bo tańczymy ją na koncercie!
Wiem, że część osób pomyślała, że zwariowałam bo do koncertu zostały 3 miesiące i nie ma czasu na naukę jeszcze jednej choreografii. Ale ja już widziałam oczami swojej wyobraźni jak tańczymy ten numer na otwarcie koncertu!
Poza tym to prosta choreografia dla non-dancers czuli nie-tancerzy i wiedziałam, że damy radę się tego nauczyć.
Oczywiście, że podołaliśmy i jako pierwsi w Polsce zatańczyliśmy na scenie słynny The Coles Stroll.
Standard ten na stałe zagościł też w programie nauczania w MyTap i uczymy się go obok innych standardów takich jak Shim Sham.

 

Dlaczego o tym piszę?

Ponieważ ta choreografia to jest kolejne potwierdzenie mojej filozofii stepowania.

Każdy może stepować. To co tańczysz nie musi być trudne i czaderskie by mogło urzekać. Nawet najprostsze kroki możesz zatańczyć z klasą i osobistym wdziękiem.