Custom Pages
[vc_separator type='transparent' color='' thickness='' up='20' down='7']
Portfolio
[vc_separator type='transparent' color='' thickness='' up='20' down='7'] [social_icons type="normal_social" icon="fa-twitter" use_custom_size="yes" size="fa-lg" custom_size="17" link="http://twitter.com" target="_blank"] [social_icons type="normal_social" icon="fa-facebook" use_custom_size="yes" size="fa-lg" custom_size="17" link="http://www.facebook.com" target="_blank"] [social_icons type="normal_social" icon="fa-google-plus" use_custom_size="yes" size="fa-lg" custom_size="17" link="https://plus.google.com" target="_blank"] [social_icons type="normal_social" icon="fa-instagram" use_custom_size="yes" size="fa-lg" custom_size="17" link="http://instagram.com" target="_blank"] [social_icons type="normal_social" icon="fa-tumblr" use_custom_size="yes" size="fa-lg" custom_size="17" link="https://www.tumblr.com" target="_blank"] [vc_separator type="transparent" position="center" up="12" down="16"] [button target="_self" hover_type="default" color="#808080" hover_color="#fff" background_color="rgba(255,255,255,0.01)" hover_background_color="rgba(255,255,255,0.01)" border_color="#7a7a7a" hover_border_color="#ffffff" text="PURCHASE NOW" link="https://themeforest.net/item/bridge-creative-multipurpose-wordpress-theme/7315054?ref=QODE" font_size="12px"]

Festiwal w Sztokholmie

Festiwal w Sztokholmie

To był mój czwarty pobyt na Festiwalu w Sztokholmie. Co roku w okresie Świąt Wielkanocnych do stolicy Szwecji zjeżdżają się najlepsi światowi instruktorzy oraz pasjonaci stepowania z całego świata.
Największy festiwal stepowania w Europie.

Pojechałam po nowe kroki, nowe rytmy, ale także po to by spotkać się ze znajomymi z całego świata.

Przyjechałam z czymś znacznie więcej..

Przez te 4 dni warsztatów czołówka światowych nauczycieli dzieliła się z nami nie tylko krokami, ale przede wszystkim swoją wiedzą i ideami, którymi kierują się w tańcu.  Zebrałam tu w jednym miejscu te z nich, które utkwiły mi w pamięci i z którymi się utożsamiam.

Emocje

Słowa są tylko słowami jeśli nie kryje się za nimi znaczenie. To nasze emocje nadają słowom sens i mają siłę oddziaływania.
Tak samo  jest z krokami, tak długo jak nie włożymy w nie naszych intencji, emocji będą one tylko rytmem.
Musimy wiedzieć co mamy do powiedzenia i jakich narzędzi chcemy użyć by wypowiedzieć się za pomocą rytmu.
Możemy wyrażać radość, gniew, niepokój, wzruszenie – mamy do dyspozycji cały wachlarz brzmień, mamy ciszę, akcenty ale musimy ich używać świadomie aby mówić za pomocą rytmu.

 

Osobowość

Nie starajmy się kopiować innych w tańcu, nie naśladujmy.
Inspirujmy się ale szukajmy własnego ja w tańcu. To właśnie osobowość czyni ze zwykłego tancerza, wyjątkowego tancerza.

Zobaczyłam na scenie 10 osobowości w swoich solowych pokazach. Każda z nich dostarczyła mi innych emocji, każda z nich co innego przeżywała na scenie. Przez 2 godziny nie mogłam oderwać od nich wzroku, ani słuchu. Na jednym pokazie płakałam ze wzruszenia.
To wtedy zrozumiałam, że mamy w nogach narzędzie, które daje nam nieskończone możliwości  ekspresji, wyrażania siebie, wywoływania emocji.

Więcej o osobowości w tańcu pisałam też TUTAJ.

Zaangażowanie a nie dyscyplina

Nie trzeba narzucać sobie dyscypliny. Tańcz, trenuj wtedy kiedy masz na to ochotę. Nie musisz wyznaczać sobie konkretnej godziny w tygodniu na trening.  Ale kiedy już wkładasz buty i zaczynasz stepować rób to całym sobą, z zaangażowaniem.
Ćwicz jeden krok tak długo, aż przestaniesz o nim myśleć wykonując go. Ćwicz go tak długo, aż będziesz w stanie wykonać go bez najmniejszego wysiłku bo to wtedy uda Ci się w taniec włożyć emocje, serce i swoją osobowość.

Na koniec zostawiam Was z jedną z moich ulubionych sentencji dotyczących tańca.

„Dance to express not to impress” ( Tańcz by wyrażać, a nie by wzbudzać podziw).
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.